Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu - kiedy warto z niej skorzystać?
Oprócz wychowawców i nauczycieli edukacji przedszkolnej nasze kieleckie przedszkole zatrudnia psychologa. Co dokładnie robi ten specjalista i kiedy warto się do niego zgłosić? Dowiedz się więcej!
Psycholog w przedszkolu - czym się zajmuje?
W przedszkolu psychologowie są odpowiedzialni za obserwację dzieci podczas zajęć. Dzięki temu mogą szybciej wykryć ewentualne problemy wychowawcze. Psycholog współpracuje również z rodzicami, aby wspierać ich w podejmowaniu decyzji, które będą najlepsze dla edukacji ich dziecka. Ponadto to na barkach psychologa spoczywa organizacja zajęć adaptacyjnych dla dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola.
Nie wszystkie placówki oferują pomoc psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu. Przykładowo w przedszkolach państwowych zatrudnienie tego specjalisty zależy od decyzji gminy. Z kolei nasze przedszkole w Kielcach to instytucja prywatna, więc podjęcie współpracy z psychologiem zależało od nas jako właścicieli. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że psycholog powinien dołączyć do kadry naszego przedszkola.
Psychologowie nie tylko sprawnie rozpoznają ewentualne opóźnienia rozwojowe czy problemy behawioralne u maluchów. Rozmawiają również z naszymi nauczycielami, by wiedzieli, jak postępować z Twoją pociechą dla jej dobra.
Kiedy zgłosić się do psychologa w przedszkolu?
Rodzice powinni udać się do psychologa przedszkolnego, jeśli zauważą jakiekolwiek niepokojące zachowanie dziecka po powrocie z przedszkola. Zdarza się, że Twój maluch ma dobre samopoczucie w przedszkolu, ale w domu zaczyna odreagowywać różne trudne dla niego sytuacje, np. doświadczenie stresu. Przykładowo dziecko może być nadmiernie milczące lub na odwrót - płaczliwe czy agresywne.
Psycholog zatrudniony w najlepszym przedszkolu w Kielcach pomoże Ci zrozumieć, dlaczego Twoja pociecha tak się zachowuje. Ponadto zaproponuje możliwe rozwiązania, które pomogą Wam wspólnie uporać się z problemami.