Glottodydaktyka
Po zakończeniu edukacji przedszkolnej mały człowiek powinien opanować sztukę czytania i pisania. Bez wątpienia są to elementarne umiejętności, bez których nie sposób poradzić sobie w dorosłym życiu. Niepubliczne przedszkole w Kielcach stawia na nowoczesne, a zarazem sprawdzone sposoby nauczania, dzięki którym Twój maluch przygotuje się na przygodę ze szkołą podstawową. A mowa o glottodydaktyce.
Czym jest glottodydaktyka?
Glottodydaktyka to nowatorska metoda, która przygotowuje dzieci do nauki czytania i pisania. Stworzył ją prof. Bronisław Rocławski. W najlepszym przedszkolu w Kielcach metodę prof. Rocławskiego stosuje się we wszystkich grupach wiekowych, począwszy od najmłodszych przedszkolaków.
Stopniowo wprowadzamy maluchy w świat głosek i liter, by maksymalnie ułatwić im opanowanie alfabetu oraz poprawnej artykulacji. W tym celu stosujemy konkretne narzędzia zaproponowane przez twórcę metody. Przeczytasz o nich poniżej. Staramy się też jak najczęściej czytać naszym podopiecznym książki, by oswoić maluchy zarówno z dźwiękami mowy, jak i słowem pisanym.
Dzięki glottodydaktyce Twoje dziecko:
- ćwiczy narządy mowy,
- uczy się prawidłowo oddychać,
- rozpoznaje głoski i je rozróżnia,
- odróżnia samogłoski od spółgłosek,
- poznaje kształt oraz kolejność poszczególnych liter w alfabecie,
- uczy się składać i dzielić wyrazy na głoski,
- ćwiczy poprawne trzymanie narzędzi pisarskich,
- poznaje różnice między literami podstawowymi a niepodstawowymi (np. ó, ń, ż).
Glottodydaktyka - na czym polega?
W naszym przedszkolu z językiem angielskim w Kielcach prowadzimy zajęcia grupowe oraz indywidualne. Praca z każdym dzieckiem z osobna pozwala nam monitorować postępy przedszkolaków oraz dostosować tempo ćwiczeń i poziom trudności do możliwości danego malucha.
Podczas pracy z dziećmi posługujemy się klockami Logo. Na każdym klocku umieszczono literę w czterech postaciach - małej, wielkiej, pisanej i drukowanej. Początkowo prosimy dzieci, by bawiły się w konstruowanie budowli z literek. Z czasem zwracamy ich uwagę na charakterystyczne cechy każdej litery.
Z pomocą literek-zabawek maluchy uczą się alfabetu, a także budują wyrazy z klocków. Kiedy nauczą się poszczególnych głosek, przechodzimy do nauki czytania. Polega ona na "prześlizgiwaniu się" z litery na literę aż do płynnego wymawiania całych słów i zdań.
Z kolei do ćwiczenia pisania używamy specjalnych zeszytów, w których umieszczono ślady poszczególnych liter. Dziecko ma za zadanie kreślić poprawne kształty po śladach, trenując równocześnie prawidłowe trzymanie ołówka lub innego narzędzia.